Piyade Üsteğmen Doğan Erol’un Kıbrıs Günlüğü-Bölüm 1

Piyade Üsteğmen Doğan Erol’un Harekat Esnasında Tuttuğu Günlüğü

(14 Temmuz-16 Ağustos 1974)

 

Temmuz 1974’te Gelişen Olaylar

TEMMUZ 1974 KIBRIS OLAYLARI içerisinde haftada bir gün (Perşembe) istihbarat toplantısı yapılmaktaydı. Bu toplantılarda genel konu son gelişen siyasi olaylar ve artan gerginlik hakkında bilgi verilirdi. Her toplantıdan sonra aramızda toplantıda belirtilen konularla ilgili yorumlar yapılır. Neticede bir harbin olabileceği uzak bir ihtimal olarak değerlendirilirdi. Türk ve Yunan hükümetleri arasında notolar gidip gelecek ama bir harbin çıkmasına müsaade edilmeyeceği görüşünde birleşilirdi.

 

Gönyeli grubunda I. grup komutanı (Kur.Bnb. Cengiz VAROL) II. P.Bl. komutanı (P.Yzb. Vasfi YEŞİLDAĞ), III.P.Bl. Komutanı (P.Yzb. Önder ESİN), I.Ağ.Slh.Bl. Komutanı (P.Yzb. Yalçın KIZILÇULLU) mevcuttu.

 

Doğan Erol

 

III.P.Bl. III.P.Tk.’ı(I.Tk.Komutanı P.Ütğm. Doğan EROL,II.Tk. Komutanı P.Ütğm. Niyazi, III.Tk. Komutanı P.Tğm. Şahin) 1.60 lık Havan kısmından ibaretti. Her piyade takımında III P.Mg.sı her manga II Mk.Tf. timinden oluşmaktaydı. (Takım Mevcudu; Tk.Çvş. ile beraber 21 kişi her manga 7 kişi)

 

Gönyeli grubunun vazifesi; sorumluluğuna verilen; Batıda Çınar dere ile eski Kanlıköy yolunun kesiştiği nokta arasında kalan bölgeyi savunmak ve Gönyeli Kuzeyindeki hava indirme bölgesini elde bulundurmaktı.

 

Bu maksatla Gönyeli meskun mahallinde hemen Güneyinde bir savunma hattı geçirilerek mevziler ile hazırlanmış ve iksa edilmiştir. 1973 yılında bu hattan savunulması uygun olmayacağı değerlendirilerek Çınar deresi Kuzey kıyısında mevzi çalışmaları yapılmak istenmiş ancak B.Gücünün olaya müdahale etmesi bu çalışmaları durdurmuş. B.Gücü hazırlanması istenen bu mevzileri sık sık kontrol ederek, gizlice kazılmak istenen her mevzi çalışmasını protesto etmiş ve buradaki çalışmalara son verdirilmiştir.

Doğan Erol

 

15 TEMMUZ 1974 KIBRIS OLAYLARI

Bugün Kıbrıs Rum kesiminde ihtilal olduğunu öğrendik. Aramızda tedirginlik başladı. Haberin alınması ile mevziler işgal ettik. Tk.mın bölgesi Gönyeli “sağır ve dilsizler okulu” çakıllı yolu ile 145 rakımlı tepeden geçen yolun arasında kalan bölge idi. Tk. binası Belediye binasının güneyinde mahalle içindeydi. (Halen Metruk) saat 19:30 sıralarında Alay komutanı Kur.Albay Mustafa KATIRCIOĞLU, Alay Komutan muavini P.Yzb. Gültekin ALPUGAN ile alay S-3’ü, Alay S-2’si, grup komutanı, Bölük Komutanı Tk. binasına geldiler. 81 numaralı gözetleme yerinden (Sağır ve dilsizler okul yoluna yakın bölgede) makaslı dürbünü Tk. binasına getirttim. Alay Komutanı buradan Yunan alayındaki faaliyetleri bizzat gözetleyerek durumu değerlendiriyordu. Öğle yemek zamanı A.K.dan müsaade alarak Tk.ı mevzilerinden çekip Tk.Binası yakınında yemek düzeni alırdım. Yemek dağıtmaya henüz başlamıştık ki Tk. Binasının 2 ev batısındaki binanın duvarına isabet eden bir top mermisi atıldı. Tk. hemen mevzilere dağıldı ve komutanlar bölgeden uzaklaştılar. Bu atılan ilk merminin Kıbrıs Harekatının bir başlangıcı olabileceğini değerlendirilmiştir. Devamını Okumak İçin Tıklayınız.

 

Paylaş

Piyade Üsteğmen Doğan Erol’un Kıbrıs Günlüğü-Bölüm 1 (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Tarihci dedi ki:

  Böyle güzel bir yazıyı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz sayın ekip. Makalelerinizin devamını 4 gözle bekliyoruz Kıbrıs’tan selamlar.

  • tarihim dedi ki:

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Diğer makalelerimiz büyük bir hız ile yazılmaya devam ediyor. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. FEVZİ BALKAN dedi ki:

  iskenderunda postası idim kıbrısta da devam ettim barış harekatında en yakınındaidim 1. harekattan sora evine gitik berabaer eve bomba düşmüştü paream parçaydı AİLESİNİ SIGINMA YERLERİNE GÖTÜRMÜŞLERDİ ALLAH RAHMET EYLASİN CENNET MEKANIN OLSUN KOMUTANIM SENİ UNUTMAK MÜMKÜN DĞİL CESARETİ CESURLUĞUN YUNAN ALAYINA SALDIRDIĞIMIZDA BİZE BÜYÜK CESARET VERMİŞTİ NURALR İÇİN DE YAT CENNET MEKANIN OLSUN

 3. tarihim dedi ki:

  Sayın Gazimiz Fevzi BALKAN;
  Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.

  Sayın Komutanımız Doğan Erol ve Kıymetli eşi şuan hayattadır,Allah uzun ömürler versin.

  Sizlerin Kıymetli hatıralarını buradan insanımıza anlatmak bizim için büyük mutluluk,paylaşmak istediğiniz anılarınızı nettarihim@gmail.com adresinden bize ulaştırabilir siniz.

  Saygılarımızla…

YORUM YAZIN