Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı

KIBRIS TÜRK KUVVETLERİ ALAYI TARİHÇESİ

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı ZURİH ve LONDRA Antlaşmalarına göre 650 kişi olan personeli ile İSKENDERUN’da teşekkül etmiştir. Alayın konakçı heyeti alayın yerleşme yerini ve statüsünü tespit etmek üzere 12 OCAK 1960 Salı saat 15:15’de Türk Hava Yolları ile LEFKOŞA’ya gelmiştir. Heyet tarafından Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayın yeri LEFKOŞA-ALAYKÖY yolu üzerindeki ingiliz kampı seçilmiştir. Alay 12 Ağustos 1960’da Kur.Alb.Turgut SUNALP Komutasında EGE yolcu gemisi ile İSKENDERUN’dan MAGOSA’ya, MAGOSA’dan LEFKOŞA-GÖNYELİ yolu ile LEFKOŞA’ya intikal etmiştir. K.T.K.A.’yı hazırlıklarını tamamlamasını müteakip kendisine tahsis edilen kampa yerleştirilmiştir.

21 ARALIK 1963 tarihinde Kıbrıs’ta Türklere karşı Rumların giriştiği kanlı olaylar karşısında K.T.K.A.’ı Kampta kendisini emniyette görmediği için 25 Aralık 1963 günü Türk Jet Uçaklarının LEFKOŞA semalarında yaptıkları ikaz uçuşları ile birlikte KAMP’tan iki kol halinde ORTAKÖY ve GÖNYELİ istikametinde intikalle halen bulunan garnizonlara çekilmiştir. K.T.K.A.’ı bu bölgede bir taraftan kendi emniyetini sağlamış; bir taraftan Rum tedhişçileri tarafından muhasara edilen KUMSAL semtindeki Türk Mukavemetçilerine yardımda bulunmuştur. Rum Tedhişçileri LEFKOŞA Türk kesimini ORTAKÖY ve dolayısıyla GİRNE ile irtibatını kesmek için KUMSAL’daki Rum Un Fabrikasını işgal etmişler ve un fabrikasına yerleştirilen makineli tüfeklerin ateşleri ile Türk halkına büyük zayiat verdirmişlerdir. K.T.K.A.’ı tarafından özel olarak teşkil eden takım seviyesindeki bir komando müfrezesini un fabrikasına doğru harekete geçtiğini öğrenen Rum tedhişçileri binayı gizlice terk ederek bölgeden kaçmışlardır.

KIBRIS TÜRK KUVVETLERİ ALAYI

Olayları müteakiben K.T.K.A.’yı Kh.Srv.Bl. 1’inci ve 4’üncü P.Bl.leri ORTAKÖY’de 2’nci ve 3’üncü P.Bl.leri Ağır silah bölüğü Kşf.Tk.ları Sh.Müfrezesi GÖNYELİ’de olacak şekilde tertiplenmiştir. 1964 yılından 1974 yılına kadar T.M.T ile birlikte bulunduğu bölgede verilen görevleri yerine getirmiştir.

1’inci Kıbrıs Barış Harekatı başlamadan önce K.T.K. Alayı Kamp Takımı Grubu, ORTAKÖY grubu, GÖNYELİ grubu olmak üzere 3 grup halinde teşkilatlanmıştır.

Kamp Takımı durumun gerginleşmesi üzerine 20 Temmuz 1974’de ORTAKÖY’e çekilmiştir. 20 Temmuz 1974 günü Hv.İnd.Tugayının GÖNYELİ ORTAKÖY-BOĞAZ üçgenine yaptığı indirme harekatına; malzemelerin kurtarılması, gerekli mühimmatın sağlanması gibi konularda yardımcı olmuştur. Rum Milli Muhafız Ordusu tarafından Alay Komuta yerinin tespit edilerek ağır havanlarla ateş altına alınması üzerine 20 Temmuz 1974 günü 10 adet tank ile desteklenen Yunan Alayı taarruzla GÖNYELİ grubunun tuttuğu mevzilere girmeye muvaffak olmuş; 20/21 TEMMUZ gecesinde devam eden Yunan Alayı Taarruzları tıkama mevzilerinde durdurulmuştur. 21 TEMMUZ 1974 günü Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı 4’üncü paraşüt taburu emrine alarak hava kuvvetlerinin yakın hava desteği ile yapmış olduğu karşı taarruz başarıya ulaşmış ve eski mevziler tekrar ele geçirilmiştir.22 Temmuz 1974 günü Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı emrine 4’üncü paraşüt taburu olmak üzere GÖNYELİ-HAVAALANI, GÖNYELİ YUNAN ALAYI istikametindeki taarruzlarını tekrarlamış ve KAMP bölgesi ile HAVA ALAYI’na giden yolları ele geçirerek kontrol altına almıştır. Bu taarruzlarla Sağır ve Dilsiler Okulu (Şuan ki 1’nci Tabur karargahı)  bölgesi ve havaalanındaki binalar birliklerimiz tarafından işgal edilmiştir. Aynı gün ORTAKÖY grubunda bir Piyade Bölüğünü LEFKOŞA Sancaktarlığının emri vererek YENİŞEHİR-KÜÇÜKKAYMAKLI istikametinde taarruzla YENİŞEHİR-KÜÇÜKKAYMAKLI bölgesi ele geçirilmiştir. Alayın keşif takımı 4’üncü paraşüt taburundan alınan bir takım ile beraber KOÇ T.den DİKOMO’lar istikametinde taarruz ederek aşağı DİKMEN’e girmişlerdir. 24 Temmuz 1974 günü Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı ele geçirilen bölgeleri kontrol altına alarak GÖNYELİ-ORTAKÖY-LEFKOŞA Havaalanı ve Alay ihtiyatı (2 Tank, kariyerden müteşekkil bir Piyade Takımı) olmak üzere 4 grup halinde tertiplenmiştir.

KIBRIS TÜRK KUVVETLERİ ALAYI

3 Ağustos 1974 günü Alay emrine 50’nci P.A. 2’nci P.Tb. ve bir topçu bataryası verilmiştir. 14 Ağustos 1974’de 2’nci barış harekatı başlamıştır. 15 Ağustos 1974 günü AYDEMET mahallesi, Hastane ve Kolej geri alınmış, YUNAN ALAY KAMP’ı ile Rum Milli Muhafız Ordusu barakaları işgal edilmiştir.

2’nci barış harekatından sonra Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayının normal bir Piyade Alayı gibi teşkiline başlanmış ve kuruluşunu tamamlamıştır. Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı bu gün 2’nci Piyade Taburu, A.Kh.Svr.Bl., Ağ.Hav.Bl., Tas.Bl., Komd.Bl. ve emrinde LEFKOŞA Merkez Komutanlığında olmak üzere üç ayrı kışlada sonuçlanmıştır. Piyade Üsteğmen Doğan Erol’un Kıbrıs Günlüğünü Okumak İçin Tıklayınız.

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayına KIBRIS BARIŞ HAREKATINDA gösterdiği üstün cesaret fedakarlık ve kahramanlık nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri üstün cesaret ve feragat şeref madalyası verilmiştir.

Dönemin kıbrısını gösteren video:

Paylaş

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. 24 donemım dedi ki:

    levent burnaş

YORUM YAZIN