Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Tarihçesi ve Genel Harekat Planı

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Tarihçesi ve Genel Harekat Planı

 

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı, 19 Şubat 1959 tarihinde onaylanan Türkiye-Kıbrıs-Yunanistan arasındaki ittifak anlaşmasına göre kurulmuş ve Kıbrıs’a gelmiştir. Anlaşmaya göre 16 Ağustos 1960’da 650 kişilik Türk alayı ve 950 kişilik Yunan alayı adaya gelmiş ve eski İngiliz kampında konuşlanmıştır. Türk alayı eski adı “Wayne’s Keep” olan Yunan alayı da “Elizabeth” adlı kampa yerleşmiştir. Gelen birlikler ve subaylar Kıbrıs ordusunu kuracak ve eğitecektir. Ancak Yunan Subaylar Rum tedhiş örgütlerini desteklemeye başlayınca durum iyice gerginleşmiştir. Rumların giriştiği eylemler artınca, Alay kendini emniyette görmediği için 25 Aralık 1963’de iki gruba ayrılmıştır, bir grup Ortaköy’e, bir grup ise Gönyeli’ye yerleşmiş ve 1974’e kadar bu konumda kalmıştır. Kampta ise bir takım bırakılmıştır. Ortaköy’de; 1 ve 4’üncü P.Bl.leri, A.Kh. ve A.Kh. servis Bl. Gönyeli’de; 2 ve 3’üncü P.Bl.leri, Ağır Silah Bl., Keşif Tk., Sıhhıye Müfrezesi yerleştirilmiştir.

Genel Harekat Planı

Yıldız Atma-4 Harekat Planı

Bu plana göre harekat baskın şekilde olacak, yapılacak hava indirme harekatı ile koordineli olarak Girne bölgesine Mahdut hedefli bir çıkarma yapılacak ve bu çıkarma Gönyeli bölgesine yapılacak hava indirmesi ile birleşecek, kıyı bölgesi emniyete alındıktan sonra müteakip kademeler çıkarma sahasına intikal ettirilecektir.

            Bu plan 4 safhada uygulanacaktır;

                        Birinci safha: Çıkarma ve indirme safhası

                        İkinci safha  : Birleşme safhası

                        Üçüncü safha: Kıyı başını genişletme safhası

                        Dördüncü safha: Siklet merkezi doğuda olacak şekilde doğu ve batı istikametinde taarruz safhasıdır.

Çıkarma 5 dalga halinde icra edilmiştir. Çakmak özel  G7K saat:08:50 de ilk birliklerini çıkarmıştır. Çıkarma Yavuz plajına (Pladini Plajı) yapılmıştır. Burası 750m.lik küçük bir plajdır ve aynı anda birçok birliğin karaya çıkmasını sınırlıyordu. Düşman aynı gün bu ilk çıkan sınırlı sayıdaki birliklere topçu ateşi ile üstünlük kurmaya çalışmıştır. Ertesi gün 21 Temmuz’da ise durum açığa çıktığından doğu ve batıdan düşmanın karşı taarruz girişimleri olmuştur ancak tanklar Piyade’siz taarruz ettikleri için bu karşı taarruzlar başarılı olamamıştır.

kıbrıs barış harekatı

Hava İndirmesi

Hava indirme Tugayı, 200605 Temmuz 1974’den itibaren paraşüt hücum indirmesine başlamıştır, 1’inci P.Tb.nu Pınarbaşı’na 2’nci P.Tb.nu Gönyeli bölgesine indirmiştir. Bu sırada Lefkoşa tarafından sadece hafif silahlarla karşı ateş açılmıştır. İlk grupla beraber Tug.Komutanı’da atlamış komuta yerini Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı K. yerinde tesis etmiş ancak yoğun ateş dolayısıyla önce Gönyeli taşınmış, sonrada Kolordu Komuta Grubu ile birleşerek Kolordu emrine girmiştir. Kolordu Komuta Grubu boğazdan konuşlanmıştır.

2’nci grupta; 3’üncü ve 4’üncü Prş.Tb.ları 11:55’de atlamıştır. 4’üncü Prş.Tb.nun Gönyelide ihtiyatta kalmasına ve diğer üç Tb.’un birleşmeyi sağlamak için iki koldan Girne istikametinde taarruzuna karar verilmiştir. Harekat planına göre; 1’inci P.Tb. Batıda savunma tertibi alacak 2’nci ve 3’üncü Tb.lar taarruz edecek 4’üncü Tb. ihtiyatta kalacaktır.

3’üncü Tb. Rum Komando birliklerinin akşam tepelere sızmaları ve kanlı çarpışmaların meydana gelmesi nedeniyle hedef ancak gece yarısında ele geçirebilmiştir.

Gönyelide ihtiyatta bırakılan 4’üncü Paraşüt Tb. 202300 Temmuz’da Topçu ve Havan ateşleri sonucu savunması kritik duruma düşen ve Yunan alayının taarruzlarına maruz kalan Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayını emrine verilmiştir.

Paylaş

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Tarihçesi ve Genel Harekat Planı (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Gürbey dedi ki:

    Bilgi için teşekkür ederiz. Devamını bekliyoruz.

YORUM YAZIN