Birinci Kıbrıs Barış Harekatı

Birinci Kıbrıs Barış Harekatı

kıbrıs barış harekatıGn.Kur.Bşk.lığından Birinci Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili emirleri 182210 Temmuz’da alan alay Komutanı, emri alır almaz hazırlıklara başlamış keşfini yapmış ve Ast birliklere ön emrini vermiştir.Harekatın birinci safhasında alaya atma ve indirme bölgelerinin işaretlenmesi ve emniyet altına alınması görevi verilmiştir.Alayın savunma tertibi de bu bölgelerin emniyetini alacak şekilde olmuştur.

Kıbrıs Barış Harekatında başlangıçta atma ve indirme bölgelerinin işaretlenmesi ve emniyetinin alınmasına ilave olarak Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayına verilen vazifeler şunlardır;

  1. Amfibi çıkarma yapan birlikler ile Uçar birlik ve Hava indirme icra eden birliklerin birleşmesine kadar bulunan bölgede zaman kazanmak.
  2. Yunan alayı ile Rum Milli Muhafız Ordusu birliklerinin boğaz bölgesinde birleşmelerine ve inen kuvvetler ile çıkan kuvvetlerin irtibatlarının kesilmesine engel olmak.
  3. İnen ve çıkan kuvvetlerin birleşmesi sağlandıktan sonra emrine verilecek takviye kuvvetleriyle Yunan Alayına taarruz etmek ve bu bölgedeki Rum Milli Muhafız Ordusu birliklerini imha etmek.


19-20 Temmuz

Gn.Kur.’dan aldığı emir üzerine Lefkoşa ve Boğazdaki Kıbrıslı Türk birliklerini de emrine alan Alay Komutanı 190830 Temmuz 1974’de alay karargahında  bir toplantı yapmıştır. Toplantıda atma ve indirme bölgelerinin emniyeti ile ilgili hususları ve inen birlikleri kılavuzlama işini koordine etmiş ve emirlerini vermiştir. Aynı gün saat 15:00’de  arazi keşfine çıkılmış, alay birliklerinin yerleşeceği yerler görülmüş ve yapılacak işler birlik Komutanlarına bizzat arazide gösterilmiştir.

192030 Temmuz’dan itibaren mevziler işgale başlanmış 24:00’da tamamlanmıştır. Alayın savunma için tertiplenmesi Gönyeli güneyindeki Çınar derenin kuzey yamaçlarından doğuya doğru Ortaköy’ün güneyi ve Kanlı dere uzanımı hattıdır.

Birliğe hazırlık emri verilince çevreden ve eski kamp bölgesinden düşmana istihbarat vermeyecek şekilde mevzi onarımı ve yapımı içinde malzeme toplamış, o gece Gönyeli‘den Dozer ve Grayder getirilmiş ve sabaha kadar uyumadan mevzilerin tahkimatı ve savunma için tertiplenme tamamlanmıştır. Askerlerin çok yorgun düşmelerine rağmen birlik Komutanları tarafından gerekli motivasyon sağlanmıştır. Ancak yinede yorgunluktan psikolojik durumu bozulanlar ve savaş bunalımına girenler olmuş, bu kişiler diğerlerinden ayrılarak dinlendirilmişlerdir.

Mevzi işgalinin tamamlanmasından sonra kamp bölgesindeki Piyade Takımı Saat 01:30’dan itibaren geri çekilmiştir. Aynı gün saat 03:30’da Komuta merkezleri faaliyete başlamış ve Gn.Kur.Bşk.lığı ile irtibat kurulmuştur.

Birlikler bilfil arazideki komuta yerleri dahil olmak üzere 1 Nolu harekat planındaki yerlerini işgal etmişler ve saat 24:00’de terlerini aldıklarını bildirmişlerdir.

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı bölgesindeki harekat 20 Temmuz sabahı saat 05:00’de savunma imkanlarını arttırmak maksadıyla bölgesindeki kıvılcım Takımının kendisine tahsis edilen Stratejik tepeye taarruz etmesiyle başlamıştır. Kıvılcım Takım Komutanı kendisine verilen hedefi tüm ayrıntılarıyla incelemiş taarruz planını yapmış, baskın tarzında ve çok kısa süren bir taarruzla tepe saat 05:30’da ele geçirmiş ancak 1’inci P.Bl. Kıvılcım Takımının Takım Komutanı olan Piyade Üsteğmen Ünal Genç tepe ele geçtikten sonra açılan düşman ateşiyle Şehit Olmuştur.

kıbrıs barış harekatı

Saat 200605 Temmuz’da Gönyeli ovasına hava indirme harekatı başlamıştır. İlk anda baskına uğrayan düşman, şaşkınlığının geçmesinin hemen ardından Dikmen bölgesinden inen birliklere makineli tüfek atışına başlamıştır.

Hava indirme harekatının başlaması üzerine Alaköy‘de bulunan  Rum Milli Muhafız Ordusu zırhlı birlikleri toparlanarak müdahale etmek için harekata başlamıştır. Bu harekatın keşfedilmesi üzerine İ.H.K. tarafından, havada bulunan uçaklar bu konvoy üzerine sevk edilmiş e saat 06:40’da tamamen imha edilerek bu ilk tehlike atlatılmıştır.

Hava indirme harekatının ilk grubunun atlamasından sonra saat 07:30’da Komando Tugayı Kırnı (Pınarbaşı), Jandarma Komando Taburu. ise Hamitköy bölgesine uçar birlik harekatı icra etmiştir.

Birinci Kıbrıs Barış Harekatı Hava indirme Yunan alayı için tam bir şok olmuştur. Alınan gözetleme raporlarına göre uçaklar görünene kadar alay normal faaliyetlerini devam ettirmişti. Uçaklar göründüğünde şaşkınlıkla uçakların atlamaya başladığında harekete geçebilmişlerdir. Mevzilerini tamamen işgal ettiklerinde ise indirme başlayalı iki saati bulmuştur.

Paylaş

YORUM YAZIN